Akcesoria wędkarstwa muchowego

Sprawdź pełną ofertę
 
 
 
 
  Blog

  Kiełż

  Gammarus fossarum (  Koch 1835 )

  Kiełże należą do rodzaju Gammarus, reprezentowane przez wiele gatunków, w tym 20 występujących w Polsce. W naszych wodach są niewielkie, zwykle do 20 mm, choć zaliczane do Obunogów ( Amphipoda) liczącej ok. 4 tysięcy gatunków a wśród nich niektóre mogą dorastać nawet do kilkunastu centymetrów. Zdecydowana większość z tej liczby żyje w morzach, czasem na ogromnych głębokościach, gdzie spotkać je można do 10 tys. metrów. W wodach Antarktyki opisano ok 300 gatunków, przy czym 70% można uznać za endemiczne. Podobnie wiele gatunków z jeziora Bajkał, zostało opisanych przez polskiego przyrodnika Benedykta Dybowskiego.

  Benedykt Dybowski 1833 - 1930 
  Przyrodnik, podróżnik, odkrywca i lekarz, badacz jeziora Bajkał, Dalekiego Wschodu i Kamczatki, profesor Uniwersytetu Lwowskiego i Szkoły Głównej Warszawskiej. Badania Dybowskiego doprowadziły do odkrycia szeregu nowych dla nauki form zwierzęcych. Opisał on 116 nowych gatunków skorupiaków z rzędu obunogów i 6 nowych gatunków ryb. Na podstawie materiałów bajkalskich zebranych przez Benedykta Dybowskiego, jego brat Władysław opisał 88 gatunków mięczaków i 9 gatunków gąbek. Inne zbiory Dybowskiego opracowali profesorowie: Grube z Berlina, Józef Nusbaum ze Lwowa, Roman Gutwiński z Krakowa. Prace Dybowskiego rzuciły nowe światło na pochodzenie fauny Bajkału.

  Pośród obunogów żyjących w naszych wodach wyróżnić należy Kiełże, zasiedlające jeziora, rzeki, strumienie a nawet wody podziemne. W wodach powierzchniowych, zwykle występują w strefie przybrzeżnej reprezentowane przez dwa rodzaje Gammarus oraz Chaetogammarus, w liczbie siedmiu gatunków. 

  Gammarus fossarumGammarus pulex

  Gammarus lacustris
  Gammarus roeseli
  oraz Gammarus balcanicus, G. varsoviensis, Chaetogammarus stoerensis

  Najpospolitszy pośród nich jest Gammarus fossarum, typowy mieszkaniec wód bieżących terenu całej Polski. Podobne środowisko zasiedla Gammarus pulex - Kiełż zdrojowy.

  Gammarus pulex  (L.)  - Kiełż zdrojowy.

  W Polsce opisano dalsze sześć gatunków obunogów wód podziemnych, które zasiedlają studnie, jaskinie, żyły wodne. Najpospolitsze z nich są Studniczki,  gatunek Niphargus puteanus.

  A. Gammarus pulex - Kiełż zdrojowy
  B. Pallasea quadrispinosa
  C. Pontoporeia affinis
  D. Niphargus sp.
  E. Corophium curvispinum

  Powyższa prezentacja jest zaledwie, krótka migawką ilustrującą miejsce kiełży w królestwie zwierząt oraz wodnym środowisku. Jednak nie sposób przecenić ich roli w składzie pokarmowym pstrąga i lipienia a co za tym idzie wartość jako przynęty, w postaci niezliczonych imitacji goszczących w naszych muchowych pudełkach. 

  Doświadczonych muszkarzy nawet nie wypada o tym przekonywać, jednak początkującym warto wskazać drogę do wędkarskiego sukcesu. Byłem kiedyś świadkiem i uczestnikiem połowu lipieni, podczas którego mój kolega dobrze dobranymi kolorystycznie kiełżami wręcz " dziesiątkował" stada okazałych lipieni (spokojnie, wróciły do wody), w sytuacji gdy ja z innymi muchami byłem w zasadzie bezradny. Podobnie i mnie zdarzyło się nasycić połowem lipieni, podczas jednego z wielu jesiennych sezonów na Redzie, gdy reagowały prawie wyłącznie na pomarańczową, choć nienaturalną barwę kiełża. Przyznam, że nie lubię ich kręcić, uznając brązke za nimfę łatwiejszą w wykonaniu i równie skuteczną. Jednak są dni, łowiska, lub specyficzna baza naturalnego pokarmu, gdy kiełż bywa niezastąpiony. Czasem nawet niewielka różnica w jego odcieniu decyduje o łowności, zatem warto nie tylko odwracać rzeczne kamienie, ale też wyposażyć się w wyraźnie inne barwy niż z naturalnego środowiska. 

  Kiełż jaki jest każdy widzi - w tym przypadku mądrość owego powiedzenia, nie zawsze się potwierdza.

  Literatura: "Zwierzęta bezkręgowe naszych wód" Anna Stańczykowska, wydanie drugie, 1986. 
  Ryciny: "Zwierzęta bezkręgowe naszych wód" Anna Stańczykowska, wydanie drugie, 1986. 

  Autor: 

   

   

   

  Tworzone przez muszkarzy

  dla muszkarzy
  © 2020 EGO FISHING.
  Wszelkie prawa zastrzezone.
  Tworzenie stron www
  Do góry